Społeczna odpowiedzialność biznesu (z ang. CSR – Corporate Social Responsibility) zajmuje ważne miejsce w kompleksowej filozofii zarządzania firmą SKAT Transport. CSR nie jest ostro zdefiniowane i ukształtowane - jest procesem, pewną świadomą postawą. Co cenne dla kultury organizacji jaką jest SKAT Transport, oprócz działań formalnych również sami pracownicy są zaangażowani w działania na rzecz lokalnej społeczności.

Jako firma odpowiedzialna społecznie zwracamy uwagę na podmioty współpracujące z nami. Oprócz sprawdzenia rzetelności, ważne jest aby nasi partnerzy przestrzegali praw pracowniczych, zasad BHP oraz praw uczciwej konkurencji. W ten sposób zachęcamy inne firmy do podnoszenia standardów prowadzonej działalności.

Zasadniczo działalność w ramach CSR odbywa się dwutorowo poprzez:

  • przekazywanie społeczności (community giving) – głównie sponsoring i filantropia

  • zaangażowanie pracowników (employee involvement)

W ramach community giving Zarząd spółki obejmuje sponsoringiem lub wsparciem filantropijnym organizacje społeczne oraz różnego rodzaju imprezy. Działania te prowadzone są już od kilku lat. Poniżej najważniejsze z nich:

 

2017 luty

Jak w roku poprzednim, także i w tym roku nasza firma SKAT Transport wsparła inicjatywę pt. VI Bieg Morsa w Garczynie k. Kościerzyny. Na Biegu spotkali się miłośnicy zdrowego i aktywnego trybu życia z całej Polski w tym biegów i  kąpieli w zimnej wodzie. Na VI edycję tej imprezy przygotowaliśmy ciepły poczęstunek dla uczestników oraz upominki dla zwycięzców. Gorące dania serwowały reprezentantki Oddziału SKAT Transport w Kościerzynie.  Nasza firma regularnie wspiera działania propagujące pro zdrowotny i aktywny styl życia, nie tylko na Kaszubach. Zapraszamy serdecznie do udziału w następnym Biegu Morsa!

 

2017 luty

Z wielką przyjemnością wspominamy zwiedzanie promu Stena Vision, zorganizowane przez naszą firmę i naszych partnerów biznesowych - Stena Line Polska, dla grupy dzieci pochodzenia polskiego  przybyłych z Kazachstanu. Zachwytom dzieci nie było końca, a sympatyczny Pan Kapitan pozwolił nawet na założenie swojej czapki! Zorganizowaliśmy dzieciom również możliwość zwiedzania muzeów i najbardziej rozpoznawalnych miejsc historycznych Trójmiasta. Wierzymy, że każde z 20 dzieci na całe życie zachowa miłe wspomnienia o tej wspaniałej przygodzie i kiedyś do nas jeszcze wróci.

 

 

 

 

2016 grudzień

Kolejne dzieci, tym razem z trzech kościerskich rodzin otrzymały prezenty od naszej firmy, w ramach prowadzonej w tym regionie od 11 lat akcji "Świątecznej Paczki żywnościowej dla ubogich dzieci". Buzie uśmiechniętych dzieci są dla nas najlepszym podziękowaniem.

 

 

 

2016 grudzień

Świąteczny koszyk z piernikami Fundacji JA TEŻ ponownie gościł w centrali naszej firmy, pracownicy firmy napełnili skarbonkę i mieli okazję skosztować upieczone przez rodziców dzieci z fundacji dzieła kulinarne.  Życzymy dzieciom dużo zdrowia, mnóstwo energii i samych wspaniałych zdarzeń w ich życiu!

 

2016 grudzień

Po raz kolejny nasi pracownicy z Oddziału w Rzepinie odwiedzili Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Słubicach. Na świąteczne prezenty tradycyjnie czekały dzieci z Oddziałów Przedszkolnych. Jak widać, nasze pomarańczowe Mikołaje znowu sprowadzili uśmiech na buźki dzieciaków, a maskotki i słodycze, będą miłym akcentem w ich niełatwej codzienności.

 

2016 październik

W tym roku ponownie wsparliśmy Fundację Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci w Gdańsku, pracownicy naszej firmy zebrali niezbędne materiały opatrunkowe a Zarząd przekazał darowiznę pieniężną.

 

2016 maj

Jesteśmy bardzo dumni z wyniku, który osiągnęła wspierana przez nas drużyna Laboratorium Twórczości PRYZMAT. Na ogólnoświatowych finałach w USA, w kategorii Problem 2: Połów pełen pomysłów, nasza drużyna zajęła III miejsce! Warto zauważyć, że wśród drużyn z 56 krajów ten wynik staje się naprawdę imponujący! Jeszcze raz gratulujemy!

 

2015 sierpień

W dniu 16 sierpnia 2015 roku, w zaprzyjaźnionej ze SKAT Latarni Morskiej w Nowym Porcie odbył się Festyn z okazji Światowego Dnia Latarni Morskich. Podczas Festynu odbyło się wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych m.in. liczne występy muzyczne, wystawa malarstwa i fotografii, pokazy WOPR udzielania pierwszej pomocy medycznej czy konkursy morskie dla dzieci prowadzone przez Pirata. Firma SKAT Transport wsparła Festyn fundując m.in. odblaskowe czapeczki, chroniące przez słońce i zapewniające bezpieczeństwo w niedostatecznej widoczności oraz inne gadżety.

Zdjęcia: www.DobreWiadomosci.eu, Andy Pol

2015 lipiec

Czapeczki które zrobiliśmy dla dzieci znalazły również dodatkowe zastosowanie, oprócz funkcji bezpieczeństwa na drodze są bardzo wygodnym narzędziem do kontrolowanie dużej grupy podczas wycieczek. Dzieciaki, nawet  rozpraszając się w tłumie, są widoczne dla ich opiekunów dopóki są ubrane w nasze wyjątkowe czapeczki!

 

2015 czerwiec

W dniu 6 czerwca 2015 SKAT Transport był jednym z głównych sponsorów "Mundurowego Dnia Dziecka", przeprowadzonego w Oliwskim ZOO.

Celem festynu, oprócz dobrej zabawy było przypomnienie zasad bezpieczeństwa między innymi w ruchu drogowym. Nasza firma ufundowała setki pomarańczowych czapeczek, które nie tylko skutecznie chronią głowę przed słońcem, ale również są bardzo widoczne z dużej odległości w ciągu dnia oraz w nocy, ponieważ są wyposażone w odblaskowe paski. W tą piękną sobotę w Oliwskim ZOO pojawiło się setki pomarańczowych głów-słoneczek.

Życzymy wszystkim dzieciom bezpiecznych powrotów do domu oraz bycia zawsze widocznym na drodze!

 

2014 grudzień wsparcie fundacji Ja Też. Stowarzyszenie zorganizowało akcję świąteczna pod tytułem "Fundacyjne ciasteczka", którą w tym roku wspierała nasza firma SKAT Transport już w nowej siedzibie. 

 

 

2014 lipiec kontynuacja współpracy sponsorskiej z klubem SKAT Olimpic Gdańsk, wszystkie roczniki poprawiły swoje wyniki, rok 2014 był bardzo owocny w zwycięstwa wszystkich drużyn należących do naszego klubu.

 

 

2013 grudzień. Przekazaliśmy trzy duże worki z nakrętkami plastykowymi, zebrane przez naszych pracowników dla Fundacji Pomorskie Hospicjum Dla Dzieci.”

 

2013 lipiec - przedłużenie umowy sponsorskiej na kolejne trzy lata. Obecnie SPS SKAT Olimpic Gdańsk składa się z 75 zawodników, grających w 5 drużynach klubowych.

 

 

 

2012 luty - podpisanie umowy sponsorskiej ze Sportowym Piłkarskim Stowarzyszeniem Olimpic Gdańsk. W wyniku porozumienia drużyna przyjęła nazwę Olimpic SKAT Gdańsk.

 

2012 styczeń – wsparcie Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera” w organizowaniu XX finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

 

2011 październik - otrzymaliśmy pozwolenie na używanie loga Fundacji Pomorskie Hospicjum Dla Dzieci. Wiąże się to z darowizną na rzecz Fundacji. Decyzję o przekazaniu środków na cele charytatywne podjęli pracownicy podczas corocznego spotkania integracyjnego.

 

 

2008/2009 – kontrakt sponsorski z II ligową drużyną piłkarską (piłka halowa) SKAT Transport Kościerzyna, awans na 5 miejsce w tabeli

 

2007/2008 - kontrakt sponsorski z II ligową drużyną piłkarską (piłka halowa) SKAT Transport Kościerzyna

 

2007 kwiecień – kolejna umowa sponsoringu „Mistrzostw Województwa Pomorskiego w Sportowym Tańcu Towarzyskim” oraz „Gdańskiej Gali Tanecznej - Ogólnopolski Punktowy Turniej Tańca Sportowego”

 

 

2006 maj - umowa sponsoringu „Mistrzostw Województwa Pomorskiego w Sportowym Tańcu Towarzyskim” oraz „Gdańskiej Gali Tanecznej - Ogólnopolski Punktowy Turniej Tańca Sportowego”

 

 

Zaangażowanie pracowników (employee involvement) to przede wszystkim działania które są podejmowane z inicjatywy samych pracowników. Każdy z nas żyje w społeczności lokalnej w której znajdują się osoby potrzebujące pomocy i wsparcia. Są to działania doraźne, jednorazowe lub organizowane przez dłuższy okres czasu.

 

Ostatnie inicjatywy to:

 

2012/2013 zima - zbiórka odzieży zimowej wśród pracowników spółki.  Wspieramy gdyńskie stowarzyszenie „Droga Nadziei”. W bieżącym sezonie zaczęliśmy akcję „Zima” już w październiku 2012.

 

2011/2012 zima – zbiórka odzieży zimowej wśród pracowników spółki, na potrzeby gdyńskiego stowarzyszenia „Droga Nadziei”. Akcja „Zima” trwała od listopada 2011 do lutego 2012r.

 

2011 maj – przyłączenie się do zbiórki nakrętek plastikowych organizowanych przez gdyńską drużynę harcerską, pieniądze uzyskane ze sprzedaży zebranych nakrętek przekazywane są na częściowe pokrycie kosztów leczenia 12 letniej dziewczynki cierpiącej na SM. W tym roku szkolnym do zbiórki dołączyła się Szkoła Podstawowa nr 40 w Gdyni.

 

Bycie odpowiedzialnym nie oznacza tylko spełniania wszystkich wymogów formalnych i prawnych, ale oprócz tego również zwiększone inwestycje w zasoby ludzkie, w ochronę środowiska. Mając na uwadze powyższe Zarząd firmy promuje i zachęca do zachowań proekologicznych. Monitorujemy emisję CO2 przez nasze ciężarówki, stosowane ogumienie klasy Energy Saverpozwala na oszczędności paliwa. Formuła Eco Driving pozwala na ocenę raportowanego stylu jazdy. Natomiast w naszych biurach prowadzimy segregację śmieci oraz stosujemy energooszczędne oświetlenie. Inwestycje w zasoby ludzkie to przede wszystkim szkolenia – planowe i doraźne. Mają formę stacjonarną oraz wyjazdową, przy okazji wyjazdów integracyjnych. Szczególnie cenną dla pracowników jest możliwość odbywania szkoleń i zdobywanie uprawnień indywidualnie (np.: uprawnienia doradcy ADR).